Kodėl Lietuvos nevyriausybinėms organizacijoms svarbus bendradarbiavimas su Norvegijos, Islandijos arba Lichtenšteino NVO?

pagal | 2019 31 gruodžio

Norvegijos nevyriausybinis sektorius skaičiuoja šimtametę istoriją ir nuolat auga. Nevyriausybinė veikla šalyje prasidėjo nuo blaivybės ir moterų teisių judėjimų, tačiau dabar Norvegijoje veikia tūkstančiai skirtingų nevyriausybinių organizacijų, tarp jų – daug interesais ir naryste grįstų nevyriausybinių organizacijų, garsėjančių  sėkmingu pažeidžiamų grupių interesų atstovavimu ir advokatavimu.  

Nenuostabu, kad Norvegijoje į nevyriausybinę veiklą yra įtraukti 5 milijonai žmonių – kiekvienas norvegas yra 4 – 5 organizacijų narys. „Be aktyvios pilietinės visuomenės veiklos, Norvegija nebūtų tapusi labiausiai pasaulyje išsivysčiusia ir atvira demokratijai šalimi“ sakė Jens Stoltenbergas, Norvegijos  ministras pirmininkas. 

Islandijos nevyriausybinės  organizacijos taip pat aktyviai dirba advokatavimo srityje. Nevyriausybinio sektoriaus ekspertai Vyriausybei teikia informaciją bei profesionalias konsultacijas skirtingais žmogaus teisių klausimais,  tad siekdamos bendrų tikslų nevyriausybinės organizacijos betarpiškai bendradarbiauja su Vyriausybe, nesibaiminant pažerti ir kritikos. 

2014 m. vasario 12 d. Vilniuje įvyko dvišalių partnerysčių užmezgimo – stiprinimo seminaras, skirtas Lietuvos, Norvegijos, Islandijos ir Lichtenšteino nevyriausybinėms organizacijoms. Vienas iš programos Lietuvoje ir šio seminaro tikslų – kurti ir plėtoti dvišalius santykius ir partnerystę. 

Išskirtinis dėmesys buvo skirtas su diskriminacija kovojančioms organizacijoms. Aptartos galimos ir jau naudojamos metodikos  kovai su neįgaliųjų ir ŽIV/AIDS paliestų asmenų diskriminacija, pasidalinta patirtimi kovojant su smurtu lyties pagrindu, rasizmu, ksenofobija, homofobija. Taip pat buvo aptarti projektai, skirti aplinkosaugos ir klimato kaitos paramos sričiai ir demokratijos kūrimui, bei žmogaus teisių apsaugai Baltarusijoje.   Svečiai iš Norvegijos ir Islandijos pristatė nevyriausybinį savo šalių sektorių, taip pat pasidalino gerąja dvišalių partnerysčių patirtimi.

Taip pat buvo kalbama apie partnerysčių iššūkius: trims šalims donorėms nėra lengva užduotis sudaryti partnerystes su  penkiolika šalių  (būtent tiek šalių yra skirta EEA Grants parama.) Be to, net ir užmezgus partnerystę bei turint puikią idėją lieka dar daug įvairių kliūčių, kurias reikia įveikti: skirtinga kalba, kultūra, administracinės ir biurokratinės tradicijos, komandos pajėgumai, darbo metodai ir pan. Tačiau net ir įvertinus visus iššūkius, dvišalė partnerystė turi daug privalumų: žinių gilinimas, gebėjimų ir pajėgumų stiprinimas, geroji praktika. Žmogaus teisių problemos, tokios kaip rasizmas, ksenofobija, homofobija yra bendros visai Europai, tad jų sprendimui reikia vienyti jėgas. 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *